wysiłkowego jest badaniem elektrokardiograficznym, które pozwala na ocenę wydolności fizycznej pacjenta. Wykonanie próby wysiłkowej pomaga w zdiagnozowaniu wielu problemów z mięśniem sercowym, jak na przykład pomaga w diagnozie choroby wieńcowej serca. Ekg wysiłkowe wykonuje się zazwyczaj wtedy, gdy pozostałe badania kardiologiczne nie są wystarczające do postawiania trafnej diagnozy pacjenta. Próba wysiłkowa jest przeprowadzana na specjalnej bieżni ruchomej, która monitoruje ekg pacjenta podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Badania ekg podczas wysiłku nie jest więc zbyt skomplikowanym badaniem, może jednak wiele powiedzieć o stanie serca pacjenta, co pomaga w diagnozie wielu problemów z układem krążenia. Ekg wysiłkowe pozwala także ocenić stan pacjenta po przebytym zawale serca.
Leczenie kardiologiczne
Choroby serca są coraz częstszą przyczyną problemów zdrowotnych wielu ludzi, z tego powodu kardiologia jest potrzebną dziedziną medycyny. Lekarz kardiolog zajmuje się przeprowadzaniem badań mięśnia sercowego, tętnic oraz naczyń krwionośnych w celu postawienia diagnozy. Badania wykorzystywane w diagnozowaniu chorób serca to ekg wysiłkowe, ukg serca oraz badanie holterem ekg. Pierwszym krokiem leczenia problemów z układem krążenia jest właściwe postawianie diagnozy przez kardiologa. Po postawionej diagnozie można wybrać odpowiedni rodzaj leczenia danej choroby. O skuteczności leczenia kardiologicznego stanowi więc właściwie postawiona diagnoza oraz dobór specjalnych leków do danego problemu. Poza właściwym doborem nowoczesnych leków w dbaniu o dobry stan układu krążenia istotna jest również dieta pacjenta, która nie może zawierać wielu tłustych produktów. Leczenie kardiologiczne zależy od rodzaju zdiagnozowanej choroby, dlatego wykonanie odpowiednich badań mających na celu monitorowanie pracy mięśnia sercowego jest ważne w kardiologii.
Najczęstsze choroby serca
Mięsień sercowy jest jednym z ważniejszych narządów w ciele człowieka, którego zadaniem jest pompowanie krwi do całego organizmu. Utrzymanie serca w dobrym stanie, tak jak i innych narządów, jest niezwykle istotne w zachowaniu zdrowia. Lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób mięśnia sercowego, jest kardiolog. W celu zdiagnozowania wielu chorób i problemów z sercem wykonuje się szereg różnych badań, takich jak ukg serca oraz ekg wysiłkowe. Występujące problemy z sercem mogą być skutkiem wrodzonej wady serca lub mogą być skutkiem występowania innych chorób. Choroby układu krążenia dotyczą schorzeń narządów i tkanek układu krążenia, takich jak serce, tętnice i żyły. Jednymi z najczęściej występujących chorób serca są choroba niedokrwienna serca, zwana także chorobą wieńcową, a także arytmia serca i niewydolność mięśnia sercowego. Leczeniem problemów i chorób układu krążenia zajmuje się kardiolog, który może prowadzić własny gabinet kardiologiczny, gdzie wykonuje wszelkie potrzebne badania.
Czym jest kardiologia
Kardiologia jest jedną z wielu dziedzin medycyny, a jej głównym przedmiotem zainteresowań są schorzenia oraz wady układu sercowo-naczyniowego. Kardiologia rozpoznaje różne choroby serca, aorty oraz mniejszych naczyń krwionośnych, a następnie zajmuje się ich leczeniem. Lekarz, który zajmuje się chorobami związanymi z układem sercowo-naczyniowym to kardiolog. Kariologia skupia się głównie na wrodzonych oraz nabytych chorobach serca, ale ponadto zajmuje się także naczyniami krwionośnymi. Do głównych zadań kardiologii zalicza się rozpoznanie i badanie wrodzonych oraz nabytych chorób serca za pomocą różnych metod, takich jak ukg serca czy też ekg wysiłkowe. Kardiologia zajmuje się także wsparciem oraz prowadzeniem rehabilitacji pacjentów z chorobami serca oraz zapewnianiem intensywnej opieki medycznej. Podstawową metodą badawczą w kardiologii jest badanie serca przy pomocy ultradźwięków, czego przykładem jest echokardiografia. Badania serca są wykonywane w gabinecie kardiologicznym, który jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt.